The Rt Hon The Lord Bourne of Aberystwyth

Parliamentary Under Secretary of State for Wales
Parliamentary Under Secretary of State for Communities

Lord Bourne was appointed Parliamentary Under Secretary of State at the Department for Communities and Local Government on 17 July 2016. He was appointed Parliamentary Under Secretary of State for the Wales Office on May 2015. He has been a member of the Lords since September 2013.

He previously served as Parliamentary Under Secretary of State for the Department of Energy and Climate Change and as a Lord in Waiting from May 2015 until July 2016.

From 2014 to 2015 he was a Lords Whip (2014 to 2015) responsible for the Wales Office, the Department for International Development, the Department for Work and Pensions and the broadcasting elements of the Department for Culture, Media and Sport portfolio.

Lord Bourne was Assembly Member for Mid & West Wales from 1999 to 2011 and Leader of the Opposition in the National Assembly for Wales between 2007 and 2011. He was also a member of the Silk Commission.